Деякі з цих тварин можуть жити століттями і довго залишатися «молодими».
Науковці назвали тварини, відповіли на запитання - чому вони «довгожителі» та як їм вдається «обманути» біологічний годинник.
Про це пише Медіа агентство АСС з посиланням на Українську правду.
Гідра
Її ще називають "родичкою медуз". Цей маленький організм має секрет: гідра не здатна старіти, кажуть науковці.
Тіло гідри складається з “пластичних” клітин, які можуть постійно ділитися і відновлюватися
Гідра може відновитися практично після будь-якої травми. Приблизно кожні 20 днів окрема особина H. vulgaris оновлюється, складаючись з абсолютно різних (хоча й ідентичних) клітин.
Гренландська акула
Її також називають полярною акулою, адже зазвичай мешкає у холодних північних водах. На відміну від гідри, вона є масивною – за розмірами схожа на білу акулу.
У 2016 році вчені провели дослідження, щоб визначити їхній вік. З тіл 28 самок акул науковці зібрали очні кришталики і з’ясували, що вік найстаршої може сягати близько 400 років, а, можливо, й понад 500.
Цим великим рибам вдається жити сотні років завдяки здатності відновлювати свою ДНК.
Безсмертна медуза
Це вид маленьких "біологічно безсмертних" медуз, яких можна зустріти в помірних і тропічних водах по всьому світу. Ці істоти мають власний унікальний спосіб запобігання старінню. Спочатку вони перетворюються на зрілу медузу, а потім, дивовижним чином, трансформуються і "повертаються до юнацтва". Це явище називають "трансдиференціацією".
Клітинна реорганізація медузи більш схожа на безстатеве розмноження – "створення клонованого потомства".
Сліпак (сліпець)
Це гризуни, які здебільшого поширені у степових районах східного Середземномор'я, Причорномор'я, північного узбережжя Каспійського моря. Вони вирізняються кількома особливостями. Одна з них – тривалість життя.
Порівняно з іншими гризунами та хребетними тваринами, сліпаки живуть напрочуд довго – до 40 років. Це на 12 років довше, ніж їхні найближчі "конкуренти" – африканські дикобрази, які можуть прожити приблизно 28 років.
Частково це пояснюють їхнім відносно повільним метаболізмом. Вони дихають дуже повільно, їхні клітини стійкі до нестачі кисню.
Деякі види черепах
У 2022 році вчені проводили дослідження і виявили, що три чверті з 52 досліджених видів черепах практично не зазнали старіння.
Лобстери та інші молюски
Лобстери – ще одна тварина-довгожитель, адже вік деяких особин може перевищувати 100 років. Вони старіють дуже повільно та ніколи не припиняють рости. Вага найбільшого лобстера-рекордсмена – майже 20 кілограмів. Ці тварини періодично скидають старий екзоскелет та формують новий, більший.
Також вчених вразили океанські куахоги – вид молюсків, які можуть жити понад 500 років. Один конкретний екземпляр, який назвали Мін, знайшли біля берегів Ісландії в 2006 році. Підрахунок смуг росту на черепашці показав, що молюск пережив 507 річних циклів, перш ніж його вбили для дослідження. Це найдовша тривалість життя, яку коли-небудь виявляли у неколоніальних тварин, зазначають вчені.