русский корабльнахуй
 
Останні новини  30 серпня 2024 14:10 

Кіно, поезія і музика - як у Чернівцях фестивалі під час війни відновлюють українську культуру

підтримай автора: оригінал
6
-
0
Під час повномасштабного російського вторгнення фестивалі в Україні набули зовсім іншого значення. Зараз це вже щось значно більше, ніж розваги.
На початку повномасштабного вторгнення рф на територію України ніхто навіть не заводив розмову про те, щоб проводити музичні, кіно- чи мистецькі фестивалі. Часто можна було почути фрази “це зараз не на часі”, “не до розваг”, “це все після перемоги”.
Але з часом стало зрозуміло, що навіть під час війни, яка щодня супроводжується страшними подіями, життя не стає на паузу. Тож фестивалі потроху повернулися в життя українців, але набули нового значення.
Зараз всі фестивалі - це не тільки можливість розважитись, а й зібрати кошти на потреби ЗСУ, привернути увагу до важливих питань (як-то повернення полонених), відкривати суспільству нову українську музику, кіно та мистецтво. Та й загалом фестивалі в умовах війни допомагають відновити й популяризувати українське культурне та творче життя. Про те, як це відбувається, розповімо на прикладі Чернівців.
Передумови
Загалом під час повномасштабної війни Чернівці стали тиловим осередком для відновлення життя, відбудови, розвитку бізнесу та культури. Будучи однією з найбезпечніших областей, Чернівецька область стала прихистком для тисяч переселенців, які перевезли сюди свої речі, а й підприємства, творчість та інші аспекти, які наповнюють їх життя.
Крім того, Чернівці стали місцем, де організовують не тільки локальні фестивалі, а й масштабні міжнародні кінофестивалі, де відвідувачі мають змогу поспілкуватись з іменитими акторами та режисери України та світового рівня.
Так, серед локальних заходів варто згадати фестиваль “Брама Черна”, головна мета якого - підтримка захисників України, музичний фестиваль Moshrooms, благодійні вечірки від проєкту “Літера Д” та молодіжного простору “Квадурник”.
З міжнародних подій, які мали місце в Чернівцях: поетичний фестиваль Meridian Czernowitz та міжнародний кінофестиваль Миколайчук OPEN.
Але про все це - по черзі.
“Брама Черна”
Це масштабне благодійно-патріотичне дійство в рамках Чернівців, головна мета якого - збір коштів на потреби для 107 бригади ТРО. Так, у 2023 році вдалося зібрати 164 850 грн. У 2024 році вдалося зібрати на потреби ЗСУ 190 тисяч гривень.
Організаторами виступили:
  • Штаб матерів та родин воїнів України;
  • Буковинський центр культури і мистецтва;
  • ГФ "З Безпеки руху та громадського порядку на Буковині";
  • БФ "Об’єднані Перемагати";
  • Благодійний фонд "Буковинська мрія Перемоги".
  • Вперше такий фестиваль організували у липні 2023 року. Він завоював визнання серед учасників фестивалю, відвідувачів та широкого кола спеціалістів відповідної галузі.
    У рамках першого фестивалю був благодійний концерт, реконструкція середньовічного бою, заняття з каністерапії (зі спеціально навченою собачкою) для дітей, виставка військових авто, майстеркласи з виготовлення іграшок для тваринок, ляльок-мотанок, плетіння маскувальної сітки. Також відвідувачі могли прослухати лекції від поліцейських, кінологів та психологів.
    У 2024 році програма була ще більш насиченою, адже організатори додали низку активностей та локацій. Наприклад, зліт байкерів, козацьку кухню, виставку картин, показ колекції одягу дизайнерки Марії Даскалюк, яка поєднує сучасні тенденції та етнічні мотиви. Також організувати тренінг з тактичної медицини.
    Загалом фестиваль став яскравим прикладом вдалого поєднання благодійності, розваг для всіх вікових категорій та популяризації всього українського.
    Фестиваль "Брама Черна", фото зі сторінки у Facebook
    Фестиваль "Брама Черна", фото зі сторінки у Facebook
    Ще не підписані на наш Telegram канал? Зробіть це зараз. Moshrooms
    Це локальний музичний фестиваль, на якому виступають переважно місцеві гурти і виконавці, але є і запрошені гості. Він відбувається третій рік поспіль, тобто так само як і “Брама Черна” зʼявився під час повномасштабної війни.
    Цього року там виступали:
  • Кажанна;
  • Mozee Fee;
  • Кожного Дня;
  • Григірчик;
  • Targan.
  • Також працювала тату-зона, декілька майстрів робили татуювання за донат.
    Увесь прибуток від події У 2024 році спрямують на підрозділ "Альбін". Він входить до складу 107 бригади, 93 батальйону. Всі учасники цього підрозділу - добровольці. Частина учасників підрозділу є музикантами та організаторами заходів у Фан-парку.
    Фестиваль Moshrooms покликаний розвивати локальне мистецтво та зміцнювати спільноту. Глобальніша ціль - створити платформу, яка обʼєднає людей різних інтересів та соціальних груп, аби кожен міг виразити свої таланти, знайти однодумців та долучитися до активного культурного життя міста.
    Благодійні вечірки в “Квадурнику” від проєкту “Літера Д”
    У Чернівцях з 2022 року існує проєкт, який називається “Літера Д”. Організатори влаштували молодіжний простір - “Квадурник”. Там раз на три місяці організовують заходи, анонс яких вони викладають на інстаграм-сторінці. У “Квадурнику” грають молоді виконавці, а весь прибуток організатори відправляють на ЗСУ.
    “Квадурник” відвідує не лише молодь, а й старші люди. Простір став майданчиком для починаючих виконавців та гуртів, щоб вони мали де виступати та випробувати себе. Проте у них є правило: кожен гурт чи виконавець має виконувати власні пісні, а не кавери.
    Цей молодіжний простір створили саме під час повномасштабного вторгнення, щоб приносити користь українській армії.
    ​​Адже на цих вечірках можна допомогти армії, надіславши кошти. Окрім того, у цьому молодіжному просторі розкриваються гурти-початківці, про яких ніхто не чув. Таким чином вони розвивають українську музичну культуру та дають шанс знайти слухачів новим талантам.
    Квадурник
    Квадурник
    Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz
    У перші вихідні вересня у Чернівцях відбуваються кількаденні поетичні читання, на які збираються поети та поетеси з України та з-за кордону.
    Фестиваль зазвичай відбуваються на кількох локаціях. У програму входять читання поезії, презентація книг, публічні інтервʼю, дискусії, спілкування з поціновувачами творчості, виставки.
    І повномасштабна війна не стала на заваді цьому фестивалю. Так, у 2022 році на фестиваль завітали поети з Австрії, Німеччини, Швейцарії, Ізраїлю та України. З відомих українських майстрів слова брали участь Юр Іздрик, Андрій Любка, Андрій Бондар, Ірина Цілик, Ірена Карпа.
    У 2023 році на фестивалі виступала військовослужбовиця Ярина Чорногуз, письменник та військовий Артем Чех. На заході презентували поетичну збірку Катерини Міхаліциної "Розламані люди". Також Ярина Чорногуз представляла збірку"[dasein: оборона присутності]".
    Meridian Czernowitz - це ідеальний майданчик, який дозволяє знайомитися з сучасною українською літературою і знаходити там саме те, що вам до вподоби. А найголовніше, що тут самі автори вам дозволяють почути та відчути, яз звучать їх твори, діляться своїми емоціями, які вони вкладають. А чим більш популярною стає українська поезія, особливо серед молоді - тем менше в Україні лишається місця російському.
    Поетичні читання Meridian Czernowitz
    Поетичні читання Meridian Czernowitz
    Міжнародний кінофестиваль Миколайчук OPEN
    Фестиваль Миколайчук OPEN вперше провели в Чернівцях у червні 2022 року. Тоді він проходив офлайн та був безкоштовним для глядачів. У 2023 році кінофестиваль глядацького кіно отримав статус міжнародного. Незмінним місцем його проведення є Культурно-мистецький центр ім. Івана Миколайчука.
    Відповідно, і сам фестиваль названий на честь цього видатного українського актора та режисера, якого знають по фільмах “Тіні забутих предків”, “Вавилон ХХ”, “Пропала грамота” та “Білий птах з чорною ознакою”.
    У 2024 році фестиваль проходив 15-23 червня. Купивши квиток на окремий показ або абонемент, глядачі мали змогу побачити премʼєрні та допремʼєрні покази фільмів, поспілкуватися з їх авторами, режисерами та акторами. Таким чином тут відвідувачі відкривають для себе перлини українського та зарубіжного кіно, яке тут не завжди розраховане на масового глядача, а радше - на вдумливого.
    Також в рамках фестивалю проходило голосування за фільми національного та міжнародного конкурсів.
    А зірковим гостем цьогорічного фестивалю став актор театру й кіно Вігго Мортенсен, відомий роллю Арагорна у трилогії “Володар перснів”. А з 2022 року він ще відомий своєю послідовною підтримкою України у боротьбі з російськими окупантами.
    Отже, саме під час війни українська культура у всіх її проявах отримала новий поштовх та друге дихання. Українська музика та кіно, мистецтво, вироби, одяг та інші культурні сфери дедалі більше привертають до себе уваги. І фестивалі в їх популяризації відіграють не останню роль. А в купі з благодійністю вони ще й роблять корисну для країни справу.
    Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.