Президент України Володимир Зеленський заявив про погодження тексту нового законопроєкту, спрямованого на гарантування незалежності та дієвості ключових антикорупційних органів – НАБУ та САП. Законопроєкт поданий як невідкладний під номером 13533, і, як наголосив глава держави, він забезпечує реальні інструменти для захисту антикорупційної системи України від будь-якого впливу, зокрема з боку Росії.
«Текст збалансований. Найголовніше – реальні інструменти, жодних російських зв’язків і незалежність НАБУ та САП», – заявив Президент.
Ініційований Зеленським документ повертає всі процесуальні повноваження НАБУ і САП, які були обмежені ухваленим раніше законом №12414. Цей закон викликав хвилю критики в українському суспільстві, а також занепокоєння з боку Європейського Союзу. Громадські та правозахисні організації закликали Президента ветувати скандальний закон.
Згідно з положеннями нового законопроєкту, генеральному прокурору та його заступникам забороняється давати будь-які вказівки прокурорам САП. Детективи НАБУ також не можуть отримувати вказівки від генпрокурора. Працівники САП підпорядковуватимуться виключно керівництву Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
НАБУ та САП взяли безпосередню участь у підготовці законопроєкту та закликали Верховну Раду ухвалити його за основу і в цілому. Це дозволить уникнути юридичних ризиків для кримінальних проваджень, які розслідуються зараз.
У межах просування цієї ініціативи Президент Зеленський провів телефонну розмову з Федеральним канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцом. Під час розмови сторони обговорили, зокрема, необхідність запобігання будь-яким спробам зовнішнього втручання в українську антикорупційну систему. Зеленський запросив Німеччину до участі в експертизі поданого законопроєкту, і канцлер підтвердив готовність допомогти.
Окремо сторони торкнулися теми переговорів із Європейським Союзом щодо відкриття першого переговорного кластеру. Президент подякував за незмінну підтримку Німеччини у процесі євроінтеграції України.
Також обговорювалися питання обороноздатності України. Президент наголосив на потребі у додатковому фінансуванні для розширення виробництва дронів, зокрема перехоплювачів, і висловив сподівання на подальшу міжнародну підтримку.
«Дякую Фрідріху Мерцу та всій Німеччині за солідарність з Україною. Цей законопроєкт – важливий крок до збереження правопорядку і боротьби з корупцією в умовах війни», – підсумував Зеленський.