Фото з відкритих джерел
У 2025 році також з'явилися зміни, які стосуються постановки на військовий облік, базової військової підготовки, навчання на аспірантурі та тривалості відстрочки для студентів.
За законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», частина студентів, викладачів та вчителів може отримати відстрочку від призову. При цьому є ряд умов та перелік категорій освітян, які навпаки – можуть бути призвані на службу. Про це пише Медіа агентство АСС з посиланням на УП Життя.
Військовий облік: з якого віку починається
Процедура постановки на військовий облік для громадян незмінна – на нього потрібно стати у рік, коли юнаку виповнюється 17 років. Тоді його дані вносять до реєстру «Оберіг» та приписують до призовної дільниці.
Українці можуть стати на облік, особисто відвідавши територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), або ж зробити це онлайн у мобільному застосунку Резерв+. Раніше майбутні призовники мали б пройти обовʼязковий медогляд, утім, це правило скасували у січні 2025 року.
Військово-обліковий документ (приписне посвідчення), який юнаки отримують після першої постановки на облік, у 2025 році обовʼязково потрібен для вступу до закладів вищої освіти. Він входить до пакету документів, які треба подати до вишу.
При цьому, за законом про мобілізацію, призовний вік в Україні – 25-60 років. Ті, хто ще не досяг 25, не підлягають мобілізації і мають змогу вступити до лав ЗСУ за власним бажанням, підписавши контракт.
Мобілізувати до досягнення цього віку можуть лише офіцерів запасу та тих, хто пройшов строкову військову службу.
Жінки будь-якого віку не підлягають призову і можуть почати служити у війську лише за власним бажанням. Однак на військовому обліку повинні перебувати жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту і відповідний стан здоровʼя.
Чи потрібно буде проходити базову військову підготовку?
З 1 вересня 2025 року замість строкової служби студенти другого курсу навчання мали б проходити базову військову підготовку. Курс попередньо складався із теоретичної і практичної частин, остання мала б включати у себе вогневу підготовку. Після БЗВП юнаки й дівчата повинні були б скласти присягу і отримати військове звання.
Однак, ймовірно, обов'язкову базову підготовку замінять дисципліною «Основи національного спротиву», яку будуть вивчати в усіх коледжах та університетах. Наразі у Верховній Раді лише зареєстрували відповідний законопроєкт 13347.
Передбачається, що під час вивчення нової дисципліни будуть робити акцент на домедичній підготовці, теоретичній частині та цифрових технологіях, які використовують у сфері оборони. Польову підготовку планують скоротити.
Умови мобілізації студентів та аспірантів
Студенти
За статтею 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призову на військову службу не підлягають студенти професійно-технічних училищ, коледжів, університетів, інститутів, академій, які навчаються на денній або дуальній формі та здобувають рівень освіти, вищий за попередній.
Послідовність рівнів освіти визначена у частині другій статті 10 Закону України «Про освіту».
Простіше кажучи: якщо студент раніше закінчив магістратуру, а потім вступив на бакалаврат, то він підлягає мобілізації.
«Якщо ти вже маєш бакалавра, будь ласка, здобувай іще раз бакалавра, але цей другий раз не дає тобі права на відстрочку. Якщо ти вже маєш магістра, здобувай, будь ласка, ще раз магістра. МОН зацікавлене в тому, щоб максимальна кількість людей здобувала вищу освіту, але не варто плутати права на освіту з обов’язком захищати державу.
Відстрочка від мобілізації надається тільки, якщо відповідний рівень вищої освіти здобувається вперше. Це легко відстежується через ЄДЕБО, адже саме через цю базу формується довідка для ТЦК», – зазначав заступник Міністра освіти і науки Михайло Винницький.
Мобілізації також не підлягають студенти-медики, які проходять інтернатуру, та докторанти.
Якщо студент останнього курсу завершує навчання у 2026 році, то має відстрочку до 30 червня. Аби її продовжити, він має вступити на наступний рівень освіти. Однак чоловіка можуть мобілізувати у проміжний період, коли він вже випустився, а наказ про зарахування на новому місці навчання ще не почав діяти.
Підставою для втрати відстрочки також є відрахування студента під час навчання або ж якщо він здобуває другу чи третю освіту на тому ж рівні. До прикладу, кілька разів на бакалавраті або магістратурі.При цьому на канікулах відстрочка здобувачів освіти зберігається.
Студенти отримують відтермінування одразу на весь семестр, але не більш як на 6 місяців. Після цього його доведеться продовжувати. Це можна зробити у ТЦК та СП або автоматично – у Резерв+.
Попередні умови стосуються лише студентів, старших за 25 років. У випадку, коли студент молодший за 25, йому не потрібна відстрочка, адже він не підлягає мобілізації, якщо перебуває у статусі призовника.
До того ж, уряд дозволив чоловікам-студентам на один семестр виїжджати за кордон для участі у програмах академічної мобільності. Це стосується юнаків з 18 до 22 років. Але для цього вони повинні зібрати відповідний пакет документів.
Аспіранти
На аспірантуру денної форми навчання можна буде вступити лише за державним замовленням, тобто, на бюджет. На заочній і вечірній формі буде змога навчатися тільки за контрактом.
При цьому відстрочку від мобілізації мають ті аспіранти, які здобувають освіту за денною формою навчання, а заочники-контрактники її не матимуть.
«Як і минулого року, вступ до аспірантури на денну форму буде лише за державним замовленням, контракт буде лише на заочну чи вечірню форму. До речі, це питання принципове — обумовлене не лише потребою боротьби з особами, які використовують аспірантуру не за призначенням», – казав Михайло Винницький.
Для вступу на аспірантуру у 2025 році абітурієнти мусять скласти Єдиний вступний іспит (ЄВІ) не менш як на 150 балів.
У квітні 2025 року Кабмін запровадив нові правила для аспірантів – на третьому році навчання вони обовʼязково проходитимуть тестування з української та іноземної мов. Однією з головних причин нововведення є стрімке збільшення кількості аспірантів після початку повномасштабного вторгнення.
За словами Винницького, тестування допоможе перевірити, що аспіранти справді пишуть дисертацію та проводять дослідження, а не навчаються формально для ухилення від мобілізації.
Чи можуть мобілізувати викладачів вишів та вчителів
На відстрочку від мобілізації можуть розраховувати наукові і науково-педагогічні працівники з науковим ступенем (кандидат наук, доктор філософії, доктор наук), які працюють у закладах вищої та фахової передвищої освіти і в у наукових установах. Також педагоги закладів фахової передвищої освіти, професійно-технічної освіти, загальної середньої освіти.
Уникнути призову можуть лише ті викладачі та вчителі, які працюють у відповідних закладах чи установах не менше ніж 0,75 ставки за основним місцем роботи.
Вони отримують відстрочку одразу на весь навчальний рік – 12 місяців. Відтермінування діятиме навіть під час їхньої відпустки.