Фото: Чернівецько-Буковинська єпархія ПЦУ
«У ці дні неспокою хочу звернутися до всіх вас, відчуваючи свою пастирську відповідальність за розвиток помісної Православної Церкви на Буковині та за духовну користь і зростання для кожного православного вірянина», - такими словами розпочинається відкрите звернення єпископа.
У промові до мешканців Буковини єпископ акцентує на тому, що впродовж трьох століть російська імперія і її «постійна служниця – російська церква», поневолювали і робили меншовартісними, невільниками, рабами українців.
Фрагменти відкритого звернення єпископа Феогноста «На четвертому році війни, далеко від лінії фронту, духовним життям у частини буковинців керує громадянин росії, який просуває наративи та вчення російської церкви, ідеологічну єресь «руского міра
Чому ж ви, хто належите досі до юрисдикції російського патріархату, не визнаєте нас рівними собі братами? Чому зверхньо дивитесь на нас? Чому ставите на нас всі можливі клейма ідеології «русского міра»? Чи не тому, що так завжди чинили росіяни проти українців, принижуючи нас і не визнаючи нашої унікальної ідентичності? Чи не тому, що копіюєте, усвідомлено або підсвідомо, подвійні стандарти вашого московського керівництва? Ви готові визнати будь-кого, якщо це політично буде вигідно, за своїх співбратів, але не нас, бо це в росії не можливо, чи не так?!
Що ж говорити про віру і духовність? Ви заперечуєте навіть те, що ми теж християни. У проповідях заперечуєте, що ми такі ж самі православні, які сповідують ті ж самі догмати, вчення отців, мають православну традицію, мають той самий корпус Священного Писання і послуговуються тим самим Священним Переданням. Вірити розумно, дорогі браття і сестри, означає мати віру, яка не суперечить здоровому глузду та логіці, а, навпаки, використовує їх, або ж вірити в те, що має певні раціональні підстави. Це означає, що віра не є сліпим прийняттям чогось, а скоріше усвідомленим вибором, який враховує як духовні, так і раціональні аспекти життя. Отже, вірити розумно означає мати віру, яка не суперечить розуму, а навпаки, доповнює його та допомагає людині знайти сенс у житті. Тому наша православна віра і наша приналежність до автокефальної Православної Церкви України є свідомим вибором бути щирими з Богом і зі своїм народом (...).
Неодноразово, відколи несу служіння на кафедрі Буковинських єпископів, я закликав і запрошував до спілкування вас, владики і отці, але належної відповіді не отримував. Лише деякі свідомі священники відгукнулися на ці заклики.
На різних заходах ви волієте нас не помічати, навіть не вітатися...
Тому закликаю вас – відкиньте фальш єресі «русского міра», і правдиво наверніть своє життя до Бога! Не будьте зі засліпленими духовними очима! Бо держава захищає духовну сферу в Україні не від Ісуса Христа, адже ніхто не забороняє сповідувати Христа, як Спасителя і Бога, а захищає від зазіхань і впливу росії, її шовіністичної єресі та імперіалізму».