На посаду президента претендують одинадцять кандидатів
У неділю, 4 травня, у Румунії проходять вибори президента, які були відкладені після анулювання результатів голосування у першому турі минулого року. Від ранку громадяни повторно голосують на виборчих дільницях.
У країні працюють 19 тисяч дільниць, де можуть проголосувати майже 18 млн виборців. У бюлетені представлені 11 кандидатів. Якщо ніхто не набере понад 50%, то другий тур проведуть 18 травня.
У першому турі виборів, які відбулися у листопаді 2024 року, неочікувано переміг проросійський кандидат Келін Джорджеску. Згодом тодішній президент країн Клаус Йоганніс розсекретив розвіддані, з яких випливало, що Росія проводила масштабну кампанію у соціальних мережах для популяризації Джорджеску.
Нагадаємо, Конституційний суд анулював результати голосування через незаконне фінансування виборчої кампанії та втручання з-за кордону, імовірно з Росії, хоча доведеним є лише факт незаконного фінансування. Джорджеску заборонили брати участь у повторному голосуванні.
Як повідомляє видання DW, згідно останніх соціологічних опитувань, найбільші шанси на перемогу на виборах президента цього разу має найвідоміший ультраправий політик країни, лідер партії "Альянс за об'єднання румунів" (AUR) Джордже Сіміон.
"38-річний Сіміон розпочинав свою політичну кар'єру серед футбольних хуліганів Бухареста. Він відомий вкрай агресивною поведінкою і риторикою в соцмережах, а також насильницькими діями в парламенті. Так, у лютому 2022 року Сіміон накинувся з кулаками на міністра, коли урядовець виступав на трибуні. У грудні 2023 року він викрикнув на колишнього колегу по партії в залі засідань, обізвавши того "свинею" та погрожуючи йому сексуальним насильством.
Крім того, Сіміона підозрюють у зв'язках з Федеральною службою безпеки Росії (ФСБ), російськими ультранаціоналістами, зокрема з ідеологом російсько-євразійського фашизму Олександром Дугіним. Його партія AUR виступає за створення "Великої Румунії", до складу якої увійшли б Молдова та частина території України. Сіміону заборонено в'їзд в Україну та Молдову.
Утім, у нинішній виборчій кампанії він займає набагато виваженішу позицію, щоб бути привабливішим для ширших верств населення та отримати більше електоральної підтримки. Тож нині він позиціює себе як прихильника президента США Дональда Трампа і "рятівника румунської демократії", - пише видання.