Слідчі Служби безпеки провели перші допити двох громадян Китаю, які воювали проти України на боці росії та яких Сили оборони взяли у полон на Донеччині.
Про це повідомляє пресслужба відомства.
Спілкування проходило через перекладачів. За словами обох чоловіків, вони потрапили у полон до українських військових на своєму ж першому бойовому завданні.
Один із полонених — безробітний 1991 року народження, якого представник рф завербував у Китаї. У лютому 2025 року він прибув до Москви, де підписав контракт з російською армією.
Інший, 1998 року народження, приїхав до росії у грудні 2024 року нібито з туристичною метою. За його словами, він подав заявку на підписання контракту, відгукнувшись на оголошення в інтернеті про набір на службу та виплату 2 мільйонів рублів.
Зараз СБУ перевіряє покази полонених та встановлює усі обставини участі громадян КНР у російсько-українській війні.
Слідство ведеться за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора за статтею 438 Кримінального кодексу України — воєнні злочини. Максимальне покарання за цією статтею — довічне ув’язнення.
У спецслужбі зазначили, що полонені іноземці не мають бойових поранень, однак отримують необхідну медичну допомогу, як це передбачено Женевською конвенцією.
Президент Володимир Зеленський під час зустрічі з журналістами 9 квітня припустив, що представникам медіа дозволять поспілкуватися із полоненими китайцями.
“Я думаю, що це буде доречно. Вони більш говіркі, ніж полонені з Північної Кореї, наскільки ми бачимо”, — сказав глава держави, якого цитував «Інтерфакс-України».
Нагадаємо, 8 квітня Володимир Зеленський повідомив, що в український полон потрапили двоє громадян Китаю, які воювали в складі російської армії у Донецькій області. За його словами, це сталося під час бою українських військових у районі Тарасівки й Білогорівки із шістьма китайцями.
Він назвав імена цих полонених: це Ванг Гуанцзюн 1991 року народження та Чанг Ренбо 1998 року народження.
Тоді ж президент доручив міністру закордонних справ Андрію Сибізі негайно звʼязатися з Пекіном і зʼясувати, як Китай збирається на це реагувати.
За словами глави української держави, залучення росією прямо чи опосередковано Китаю в цю війну — “чіткий сигнал, що путін збирається робити що завгодно, окрім завершення війни”.
Фото – Служба безпеки України