Парламентський комітет з питань національної безпеки, оборони і розвідки спільно з Генштабом ЗСУ та Міноборони розробив законопроєкт про військовослужбовців, які самовільно залишили частини.
Про це пише "УП", посилаючись на проєкт закону, який опинився у розпорядженні їх редакції. Документ передбачає, що під час воєнного стану військова служба таких осіб не призупинятиметься.
"Зараз діє норма, яка підходить для мирного часу: з моменту відкриття кримінальної справи щодо СЗЧ, військова служба автоматично призупиняється. Але зараз це дає підрозділу можливість "відхреститися" від утікача під час розслідування. Таким чином тисячі військовослужбовців "зависають у повітрі" без закріплення за військовими частинами", – пояснив секретар комітету Роман Костенко в коментарі "Українській правді".
Втікачі втратять право на пільги
Згідно з розробленим законопроєктом, військовослужбовці у СЗЧ та дезертири, а також їхні родини не матимуть права на будь-які пільги та соціальні гарантії.
Ключові обмеження для військових-втікачів:
Період у СЗЧ не зараховуватиметься до строку службиЧас не враховуватиметься до вислуги у званніПеріод не зараховуватиметься до вислуги років для призначення пенсіїПризупинятиметься виплата грошового забезпеченняПрипинятиметься продовольче, речове та інші види забезпеченняЗа словами Костенка, законопроєкт зареєструють у парламенті найближчим часом.
Понад 21 тисяча військових повернулися до служби
Нагадаємо, 1 березня 2025 року завершився термін звільнення від відповідальності для військовослужбовців, які самовільно залишили частини, але добровільно повернулися до війська.
За даними Державного бюро розслідувань, з 29 листопада 2024 року по 1 березня 2025 року на службу повернулося майже 21 тисяча 100 військовослужбовців.