Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі після зустрічі з лідерами опозиційних партій заявила, що протест на вулиці має залишатися вільним і спонтанним, та закликала спрямувати зусилля на призначення засідання у Конституційному суді щодо скасування результатів виборів.
Про це вона заявила на брифінгу ввечері 1 грудня, цитують грузинська служба "Радіо Свобода" й Interpressnews, пише Hromadske.
За її словами, найбільше панівна партія "Грузинська мрія" схвильована тим, що протести відбуваються у межах конституції. Водночас сама "Грузинська мрія", зазначає Зурабішвілі, порушує конституцію країни, включно з "останнім рішенням уповільнити європейське майбутнє".
"Ми, суспільство, з нашими громадянськими ініціативами, вуличними протестами й усілякими акціями на боці конституції. Ми захищаємо конституцію та конституційне майбутнє цієї країни", — сказала Зурабішвілі.
Вона закликала спрямувати усі зусилля для впливу на Конституційний суд, який досі не призначив засідання для розгляду її позову. Ще 19 листопада президентка звернулася до Конституційного суду з позовом, згідно з яким результати виборів 26 жовтня мають бути скасовані. На його розгляд суд має 30 днів.
"Треба докласти максимум зусиль, щоб призначити засідання — позитивне розв’язання позову поверне нас у межі конституції", — пояснила глава держави.
Вона наголосила, що головною вимогою та метою протестів залишається проведення перевиборів, і лише це, на думку Зурабішвілі, може відновити мир у країні.
Під час цього брифінгу президентка також закликала берегтися від провокацій. Однією з них, за її словами, є інформація про те, що грузинські добровольці, які воюють за Україну, готові повернутися до Грузії для участі в протестах.
Що відбувається у Грузії?
Грузинська опозиція не визнає результатів парламентських виборів, де перемогла партія "Грузинська мрія". Міжнародні спостерігачі відзначили, що голосування було затьмарене нерівними умовами, тиском і напругою. Грузинські правоохоронці відкрили 47 кримінальних справ щодо ймовірних злочинів, повʼязаних із парламентськими виборами. Зокрема, обвинувачення висунули двом підозрюваним, які вкинули цілу пачку бюлетенів до урни на одній із дільниць.
Європарламент не визнав результатів парламентських виборів у Грузії та вимагає провести нові. Проте Тбіліський суд відхилив усі позови опозиційних політсил та громадських організацій, які вимагали визнати недійсними підсумкові протоколи окружних комісій.
Опозиційні партії Грузії оголосили про безстроковий вуличний протест із вимогою провести нові парламентські вибори.
Тим часом "Грузинська мрія" одноосібно затвердила новий парламент, призначила дату виборів президента, висунула свого кандидата й оголосила про відмову від переговорів про вступ у ЄС до 2028 року.
Останнє рішення розпалило нову хвилю протестів, які обернулися сутичками. На світанку 29 листопада грузинські спецпризначенці жорстко розігнали протест під парламентом, десятки людей, зокрема журналістів і політиків, побили й затримали. Наступного дня мітинг знову розігнали, а понад сотню протестувальників затримали.
У ніч проти 1 грудня грузинським силовикам не вдалося розігнати мітинг протестувальників, але вони змогли відтіснити їх від будівлі парламенту.
Редактор: Ангеліна Петльована
1-12-2024, 23:04