русский корабльнахуй
 
Новини Чернівців  26 жовтня 2024 20:15 

Що сталося в Молдові? Молдовський журналіст ексклюзивно для "МБ" - про вибори та референдум

підтримай автора: оригінал
9
2.7k
0
20 жовтня в Молдові відбулися вибори президента країни та референдум щодо вступу в Євросоюз. Про неоднозначні результати – у матеріалі "МБ".
Другий тур президентських виборів
У першому турі президентських виборів перемогла чинна президентка Мая Санду, яка балотується на другий термін. Її результат – 42,45 %. Всі успіхи на шляху країни до ЄС асоціюються з нею та її "Партією дія і солідарність".
Найближчий переслідувач – незалежний кандидат, якого підтримала Партія соціалістів Республіки Молдови, – Олександр Стояногло здобув 25,98 % від усіх голосів виборців. Стояногло євроінтеграційний референдум бойкотував. За кандидатом у президенти стоять соціалісти, яких підтримує Росія.
"Є проросійські партії, як-от ПСРМ, партія скандального проросійського політика Ренато Усатого зі своїм "особливим" електоратом. Для них той факт, що в нас на кордоні триває війна і що Кремль постійно погрожує нам війною, не є фактором, який варто брати до уваги. Є й інша велика частина населення – це прихильники нинішнього керівництва Маї Санду. Ще одні прихильники проєвропейського шляху – уніоністи, які виступають за возз’єднання Молдови з Румунією", – розповідає "МБ" молдовський журналіст Констянтин ДІКУСАР.
Констянтин Дікусар / фото з фейсбук-сторінки
Проте, що результат Санду, що Стояногло викликають подив, адже, за попередніми опитуваннями, рейтинг першої коливався в межах 35-40 % без урахування голосів молдовської діаспори на Заході, яка підтримує її. Натомість соціологи на виборах прогнозували Стояногло результат на рівні 10 %.
"На думку опозиційних партій і виборців, які в минулому голосували за нинішній уряд, а зараз розчаровані ним, у цьому результаті частково винна теперішня влада. Вона мала чудові досягнення у зовнішній політиці. Отримання статусу країни-кандидата в ЄС, європейська підтримка, якої в нас ніколи не було, свідчать про це. Проте всередині країни уряд не зміг ухвалити вдалі рішення і не виконав частини своїх обіцянок", – пояснює журналіст.
Різниця в один відсоток на референдумі
На референдумі у Молдові виборців запитували: "Чи підтримуєте ви внесення змін до Конституції з метою вступу Республіки Молдова до Європейського Союзу?". "Так" відповіли – 50,46 % виборців. "Проти" – 49,54 %.
"Усередині країни суспільство не таке єдине, як здається. Північ Молдови та автономія Гагаузія зафіксували найбільш негативні результати щодо проєвропейського курсу. Навіть громадяни невизнаного Придністров’я мали більш позитивну тенденцію, ніж деякі молдовські населені пункти. Зокрема, шокували результати міст Унгени та Кагул, які отримали величезні європейські та румунські інвестиції та проєкти, – зазначає К. Дікусар. – Росія вклала мільйони євро через мережу засудженого в Молдові олігарха-втікача Ілана Шора, щоб послабити проєвропейський курс країни та розпалити євроскептицизм. У другому турі Росія активізує свої зусилля. Проте ми очікуємо, що влада діятиме більш енергійно в боротьбі з корупцією виборців. Водночас наша влада безсила в боротьбі з російською пропагандою в інтернеті. Однак остання надія – на виборців. Вони мають розуміти, що лише завдяки опору української армії сьогодні ми в Молдові ще можемо говорити про вибори, кандидатів і проєвропейський шлях".
Редактор: Євгеній Пірожков
26-10-2024, 20:15