Фото ілюстративне
Міністерство освіти і науки загалом підтримало пропозицію депутатів про створення українськомовного середовища у закладах освіти — тобто обов’язок говорити українською не лише на заняттях, а й на перервах.
Про це повідомив міністр освіти Оксен Лісовий на годині запитань до уряду, пише Медіа агентство АСС з посиланням на hromadske.
Він повідомив, що міністерство підтримало законопроєкт № 12086 «із деякими зауваженнями».
«Хотів би закцентувати на тому, щоб ми у будь-яких рішеннях, які захищають українську мову, передбачили можливість рівноцінного розвитку мов національних спільнот ЄС. Це, безумовно, в жодному разі не поширюється на мову країни-агресора. Ми розуміємо, що мова використовується як зброя. Ми дбаємо про мови корінних народів, національних спільнот і насамперед — про розвиток української мови», — сказав Лісовий.
Окрім того, Міносвіти та Український центр оцінювання якості освіти підтримали пропозицію щодо покращення вивчення історії Руси-України. У тестах на цю тему буде більше питань, але загальна їхня кількість та час на розв’язання не збільшаться.
Що було раніше?
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який може зобовʼязати учнів та вчителів говорити українською мовою на всій території школи й не тільки під час занять.
Тобто вчителі муситимуть не переходити на російську на перервах, у їдальні та в приватному спілкуванні на території школи. Крім того, вони зможуть закликати учнів спілкуватися українською і робити зауваження, коли чують від дітей російську.
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що після збільшення використання української у 2024 році почався певний «відкат» — це показав моніторинг Держслужби якості освіти й мовного омбудсмена.
Зокрема, російська мова залишається поширеною в повсякденному спілкуванні учасників освітнього процесу у східному та південному макрорегіонах. А серед загальної кількості опитаних учнів кожен третій старшокласник під час перерви розмовляє як українською, так і російською та переважно російською (торік — кожен п’ятий).
Зазначається, що 90% учителів продовжують спілкуватися українською мовою з учнями на перервах. Але відсоток учителів, які розмовляють під час навчальних занять і на перервах лише українською мовою, нижчий.