русский корабльнахуй
 
Новини Чернівців  06 жовтня 2024 10:39 

Дослідник із Буковини пояснив, чому зникає вода в озерах, річках, криницях

підтримай автора: оригінал
13
21.9k
0
Автор фото - Назар Смірнов
Наприкінці весни та влітку Дністер змілів настільки, що в деяких місцях його можна було перейти мало не вбрід. Особливо це стало помітно поблизу Хотинської фортеці, де мілководдя. Колишнє дно річки висохло і потріскало, а потім почало заростати рослинністю.
Про це ідеться у публікації "МБ" від 3 жовтня, пише molbuk.ua
"Часто в грудні ще немає снігу"
Ситуація із Дністром не могла не позначитися і на криницях мешканців сіл уздовж річки. У деяких із них води практично не залишилося. Особливо складно було влітку. Людям доводилося копати криниці на ще більшу глибину або дуже економити воду.
А нещодавно професор кафедри фізичної географії, геоморфології та палеогеографії ЧНУ імені Ю. Федьковича Богдан Рідуш повідомив, що в озері біля печери Буковинка, яка є однією із найбільших в області, зникла вода. У самій печері вона також зникла. Науковець додав, що це озеро в кар’єрі біля села Стальнівці, і тут вода, як і в самій печері, не зникала раніше. Зараз же рівень підземних вод критично впав.
У коментарях люди, які бували біля Буковинки, стверджували, що раніше озеро мало не менш як два метри глибини, а то й більше.
Що відбувається із природою, чому в озерах, річках і криницях зникає вода, пояснює у коментарі "МБ" начальник відділу еколого-освітньої роботи у Національному природному парку "Хотинський" Юрій Стороженко.
"Це природні процеси. Змінюється клімат. Відповідно, одні річки з’являються, а більшість, на жаль, пересихає, – каже науковець. – Останнім часом клімат стає посушливим, середньорічна температура зростає. Взимку випадає мало опадів. Часто до кінця грудня взагалі немає сніжного покриву, зберігається плюсова температура. Сніжить аж у січні-лютому, але цього недостатньо. Адже наповнення річок Дністер, Прут у нас переважно відбувається завдяки снігу в Карпатах. Оскільки снігу мало, то й води обмаль. Через спекотну погоду посилюється її випаровування".
"Природа сама себе лікує"
Відповідно, якщо в річках падає рівень води, то така ж ситуація – і з ґрунтовими водами. Через це пересихають криниці, провадить Юрій Стороженко.
"А деякі підземні річки мають властивість зникати, наповнюватися або змінювати русла. Це може трапитися через якісь обвали під землею. Тобто чогось аж такого дивного тут немає".
Щодо цьогорічної ситуації на Дністрі, то вона була зумовлена насамперед скидом води на Дністровській ГЕС через дефіцит в енергосистемі внаслідок російських ударів.
Попри все, зміління Дністра не є катастрофою для природи, переконаний Юрій Стороженко:
"Річка нормально існувала і до створення Дністровської ГЕС. Навпаки, вода була чистіша. Так само краще велося рибі та іншим водним мешканцям. Зараз водосховище наповнене десь на 70 відсотків. Тобто критичної ситуації немає. Так, береги оголилися, заросли за літо. Але природа сама себе лікує. Поступово води побільшає, рослинність, якою позаростали береги, з’їсть риба".
Уже зараз зарядили дощі, тож рівень води поступово підвищується.
"Якщо буде дощова осінь і сніжна зима, Дністровське водосховище має наповнитися до оптимальних розмірів. Уже спостерігаємо позитивну тенденцію", – обнадіює фахівець.
Фото Назара Смірнова/ Так влітку виглядали береги Дністра
Редактор: Галина Олійник
6-10-2024, 10:39