Ілюстративне фото з відкритих джерел
Від 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар, тому більшість церковних свят українці тепер святкують на 13 днів раніше. Це стосується і такої важливої події як Покрова Пресвятої Богородиці.
Раніше ми святкували Покрову 14 жовтня, отже 2024 року за новоюліанським календарем ця важлива дата припадає на 1 жовтня. На цей же день було перенесено ще два важливих свята: День захисників та захисниць України та День українського козацтва, які були тісно пов'язані з Покровою Пресвятої Богородиці. Про це пише Медіа агентство АСС з посиланням на Армія інформ.
Що це за свято: Покрова Пресвятої Богородиці
Покрову почали святкувати в Київській Русі одразу після запровадження християнства в X столітті. За слов'янською версією це свято тісно пов'язують з подіями, які сталися в Константинополі, коли місто обложили війська князя Аскольда.
Тоді всі місцеві мешканці сховалися у Влахернському храмі, щоб вберегтися від загарбників. Саме там у ті часи зберігалася риза Діви Марії. Зібравшись, люди почали молитися Богородиці, просячи про порятунок.
Раптом, наче у відповідь на їхні молитви, у небі над містом з'явився образ Діви Марії. Жінка накрила вірян своєю покровою, яка ще називається за церковною традицією омофором. Після цього вороги не могли бачити людей, тому всі місцеві жителі вціліли. За деякими джерелами, дружина князя Аскольда теж побачили це диво. Вони були настільки вражені, що одразу стали християнами, прийнявши хрещення.
Існує ще одна версія, за якою Богородиця накрила місто під час сарацинської облоги. Тоді за збереження вірян молився святий Андрій Блаженний, який і побачив Діву Марію о 4 ранку.
День захисників та захисниць України : історія свята
День захисників та захисниць України ніколи не буде традиційним святом з гуляннями та веселощами. Для українців ця дата — можливість вшанувати воїнів будь-якої статі, що захищають незалежність та суверенітет рідної Батьківщини.
Раніше українці святкували День захисника Вітчизни, який припадав на 23 лютого. Однак, після початку бойових дій Росії на землях України 2014 року, дату свята вирішили перенести. Причина була досить простою і зрозумілою — день був створений за радянських часів.
Нову дату обрали зовсім невипадково. Споконвіку Пресвята Божа Матір була захисницею воїнів-захисників. Традиція дуже давня і походить ще від часів Київської Русі. Козаки навіть називали Покрову своєю заступницею і завжди молилися Діві Марії перед початком важливих битв. На Січі була побудована церква на честь Покрови Пресвятої Богородиці, де збиралися козаки подякувати захисниці після вдалого походу. Покрова оберігає й оборонців сьогодення. Разом з усіма українцями воїни просять Пресвяту Богородицю подарувати мир Україні та захистити її кордони від ворогів. На день Покрова Пресвятої Богородиці святкують не лише День захисників та захисниць України. Це також і День козацтва.