русский корабльнахуй
 
Новини  02 вересня 2024 16:11 

Шаг замість копійки: НБУ ініціює зміну назви української розмінної монети

підтримай автора: оригінал
5
921
0
Нацбанк пропонує перейменувати копійку на шаг, бо стара назва — символ окупації.
Ілюстрація НБУ
Національний банк України ініціює перейменування розмінної монети копійка на шаг. Зазначають, що це повинно сприяти дерусифікації та відновленню історичної справедливості.
Про це повідомили в НБУ.
Там заявили, що після дослідження історії українського грошообігу фахівці дійшли висновку, що назва «копійка» — це символ московської окупації, а «шаг» зможе повернути українським монетам власну ідентичність.
«Назва “шаг” давнього українського походження, вона уже використовувалась як на території України, так і в українській грошовій лічбі. Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників», — заявили в НБУ.
У Нацбанку також наголошують, що наукова спільнота підтримує ініціативу щодо перейменування.
«Найменування “шаг” на позначення дрібної монети в українській мові відоме з XVI ст. (…) Повернення такої назви сучасній розмінній монеті України не лише відродило б національні традиції в номінації грошей, а й назавжди розірвало би зв’язок практики називання українських монет з колоніальною російською лінгвокультурою», — зазначив кандидат філологічних наук Олександр Скопненко.
У НБУ розповіли, що нині вже розробили пропозиції щодо внесення відповідних змін до статті 32 Закону України «Про Національний банк України». Зокрема, пропонують:
— співвідношення між «копійкою» та «шагом» дорівнюватиме 1:1;
— Національний банк розроблятиме дизайн та визначатиме порядок введення в обіг «шагів», а також порядок і строки вилучення з обігу «копійок».
Про шаг
На території України від часів Гетьманщини і до доби Української Революції 1917 — 1921 років використовувалася дрібна монета «шаг».
Так, 1 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила закон про гривню як грошову одиницю Української Народної Республіки, який передбачав випуск державних кредитових білетів номіналом 2, 5, 10, 20, 100, 500 і 1000 гривень, а також монет — 1, 2, 5, 20 та 50 шагів. Однак карбування монет не було втілено в життя через економічні та технічні складнощі. Натомість було випущено гроші дрібного номіналу – розмінні марки Державної скарбниці – 10, 20, 30, 40 і 50 шагів. Вони перебували в обігу до березня 1919 року, коли були скасовані радянською владою.
Із здобуттям Україною незалежності у 1991 році гостро постало питання впровадження власної грошової одиниці. Жваву дискусію викликала потенційна назва для монет — пропонувалися різні назви, зокрема і «шаг». Натомість 2 березня 1992 року Постановою Президії Верховної Ради України було затверджено назву «копійка».