Дуже часто українці самі призначають собі певні вітаміни та починають приймати їх.
Чи можна так робити, чи це робота лікаря, розповідає терапевт Михайло Цюрак в Instagram.
Що треба знати про вітаміни
Слово "вітамін" розшифровується як "життєво необхідний мінерал". Насправді так і є, вітаміни є тими речовинами, які необхідні для нормального функціонування нашого організму.
На жаль, багато українців приймають вітамінні комплекси та БАДи неконтрольовано, без консультації з лікарем, не знаючи про те, що вітаміни можуть і нашкодити в певних випадках.
Лікар навів у приклад факт, що вітаміни бувають жиророзчинні (вітаміни А, D, Е, К) і водорозчинні (вітаміни групи В, вітамін С, PP, H і т.д.). Жиророзчинні можуть накопичуватися в організмі досить швидко, призводячи до небажаних ефектів.
Небажані ефекти від вітамінів
Передозування вітаміну А (ретинол) призводить до збільшення печінки, селезінки, жовтяниці, проблем зі шкірою, також вітамін А у терапевтичних дозах протипоказаний при вагітності через негативний вплив на плід;
Передозування вітаміном Д (холекальциферол): м'язова слабкість, нудота, збільшення печінки, підвищення артеріального тиску.
Водорозчинні вітаміни при надлишковому споживанні в організмі не накопичуються, а виводяться з сечею. Проте і вони можуть мати негативний вплив на наше здоров'я при передозуванні. Наприклад:
передозування вітамінами групи В може стимулювати розвиток злоякісних пухлин;
тривалий неконтрольоване приймання вітаміну С збільшує розвиток ниркових каменів.
Поради від лікаря
Найкраще попередження дефіциту вітамінів — це правильне і збалансоване харчування. Якщо ж ви помітили у себе симптоми, що можуть вказувати на дефіцит вітамінів — слабкість, сонливість, ламкість нігтів, випадіння волосся, сухість шкіри тощо — зверніться до лікаря.
Ці симптоми можуть бути не лише ознакою дефіциту вітамінів, а й вказувати на анемію, проблеми зі щитовидкою та багато іншого.
Редактор: Ангеліна Петльована
25-08-2024, 01:30